Nachádzate sa tu

„Black tie“ alebo smoking v našom podaní

26.8.2015
I keď nám posledný augustový týždeň zrejme pripraví ešte poriadny výpek, u nás v salóne sa vďaka výdatnej pomoci klimatizácie (ktorá sa tohtoročné leto stala azda ešte obľúbenejšou) posledné augustové dni venujeme dokončovaniu najelegantnejšieho pánskeho odevu – smokingu (samozrejme ak nezahŕňame ultimátne formálny Frak). Príležitosti obliecť si smoking je čoraz menej a svoje miesto v šatníku už nenachádza u každého pána ako za minulých čias. O to viac sme potešení pozvánkam na spoločenské príležitosti, kde je dress code označený ako "Black tie". Už samotná pozvánka objasňuje, po akom večernom odeve máme siahnuť.

Pôvod smokingu nachádzame niekde v druhej polovici 19-teho storočia. I keď sa názory rôznia  a kredit za jeho vznik si dávajú Angličania aj Američania, myslíme si, že je dôležitejšie vedieť ako taký smoking vyzerá a čo ku nemu patrí. Dôležitá je opäť hlavne látka, ktorá je buď čierna alebo v najtmavšom odtieni modrej, označovanej ako polnočná modrá (stala sa populárnou v 30tych rokoch minulého storočia, pretože pod umelým svetlom pôsobila ešte tmavšie ako čierna). Látka býva pod označením Barathea a je v kombinácii vlny a mohéru, ktorý dodáva látke väčší lesk. Klopy saka sú zas potiahnuté lesklou hodvábnou látkou. Sako smokingu, jeho originálna a najformálnejšia podoba má zapínanie na jeden gombík, klopy sú špicaté a rázporok na zadnej strane sa eliminuje. Smoking vyzerá nádherne aj so šaľovým límcom. Ešte elegantnejšie prevedenie je v dvojradovej podobe, ktorá je o niečo menej tradičná. Ku obom variantom by sme vedeli ešte dlho rozprávať ale čas pri poobednej káve rýchlo uteká a práce je mnoho.

No ešte pred tým ako sa opäť vrátime ku nožniciam, pozrime sa letmo na fotku a môžeme badať že smoking na obrázku sa mierne líši od informácií vyššie, aj napriek tomu, že sa jedná o jednoradový smoking so šálovým límcom. Dôvodom je, že sme sa pri tvorbe tohto smokingu nesnažili byť až tak formálni. Sako smokingu je zo zamatovej látky (mäkká bavlnená alebo hodvábna tkanina s hustým vlasom, ktorá vzniká prerezaním nití). To znamená, že je akoby o stupeň menej formálny, čo obľubujú hlavne umelci. Fazónka je v tvare šálového límca, ktorý je potiahnutý rovnakou látkou. Ako ste si mohli všimnúť, náš smoking sme „vyšperkovali“ ručne našívanými výšivkami v okolí vreciek a na oboch rukávoch. Inspiráciou nám bola hlavne naša dlhoročná práca na divadelných kostýmoch a zároveň sme sa snažili spojiť formálnosť s umeleckejšou časťou našej práce.

Debata na tému dress code je rozsiahla a určite sa ku nej vrátime aj v nasledovných epizódach, no nemohli sme sa s Vami nepodeliť o momenty z tvorby tohto jedinečného smokingu. 

Páčil sa vám tento článok? Zdieľajte ho na facebooku.

Zdieľať