Nachádzate sa tu

Cibrenie vkusu

10.6.2015
Po minulotýždňovej úvodnej epizóde sa dnes porozprávame v našom digitálnom salóne o vkuse a možnostiach pri výbere látky. Tá zohráva pri šití pánskych odevov na objednávku ústrednú úlohu. Dnešná epizóda sa začína príchodom zákazníka do salónu, pozerajúceho sa na vzorkovník....

Možno to znie samozrejme, no pri hlbšom pohľade zistíte, že máte k dispozícií obrovský rozsah ponuky látok od renomovaných výrobcov a obchodníkov s látkami. Vaše predstavy vám pomôžu naplniť vzorkovníky od Zegnu, Lora Pianu, Holland&Sherry, Harrison’s  či Scabal. So správnym výberom Vám samozrejme radi poradíme. Dôležité je, ako sa látka bude správať v praxi, čo je pre výsledok niekedy podstatnejšie, ako farba látky. Pánsku látku definuje jej štruktúra – akou väzbou a ako husto je tkaná – a hmotnosť. To je pri koncepcii odevu spravidla rozhodujúce.

Pravdaže, prvotriedni dodávatelia látok majú svoje ponuky obvykle zaradené do prehľadných kategórií ako látky vhodné a určené na oblek, na samostatné sako (formálnejšie, napríklad blejzer), na športové saká (tvíd, kašmír, angora) a zvlášť aj na nohavice (gabardén). Tí odvážnejší môžu skúsiť aj experimentovať a ladiť svoje predstavy a nápady pri našej asistencii. Tu sa začína ten proces zvaný „bespoke“, keď sa začíname rozprávať o výsledku ešte pred prvým zastrihnutím nožníc.

Ak si teda chcete dať ušiť oblek formou bispouk, považovanej za tú najpresnejšiu, potrebujete pritom vychádzať z vlastností danej oblekovej látky. Napríklad oblek z hladkej česanej vlny bude na Vás pracovať, budete ho cítiť inak ako z huňatejšej mykanej vlny, napríklad flanelu. A o kašmíry nehovoriac. O tom si toho neskôr povieme oveľa viac.

Apropo, hovorili sme, že oblek v kvalite bispouk je oblekom najvyššej kvality. Toto slovo sa azda ujalo aj či práve preto, že pôsobí nenápadne, nekričí, netvári sa „luxusne“ na povrch. Nejde v ňom až tak o to, čo je na povrchu, ale skôr o to, čo sa ukrýva vnútri. A to doslova, keďže konštrukcia mužského elegantného odevu nie je na pohľad viditeľná ani pre jeho nositeľa ani pre nikoho z ostatných, čo ho vidia a vnímajú. V tom je aj osobitné čaro seriózneho pánskeho odievania, ktoré namiesto toho, aby na seba upozorňovalo formou, sústredí sa skôr na obsah.

Zrejme aj preto korešponduje s vlastnosťami, ktoré by mali charakterizovať mužský charakter. Ak si vyberiete látku a máte k dispozícii odborníkov na ušitie odevu z nej, ktorý sa budú inšpirovať vašimi osobitosťami, výsledný odev bude výrazom vášho vnútra, toho, aký ste.

Ako sme už naznačili, našu prácu vidíme v poskytovaní odborných vedomostí a zručností, vyplývajúcich z remeselných zásad a ručnej práce. To sú pomerne natvrdo dané, no objektívne zásady. Tie sa snažíme dotvárať subjektívnejšou rovinou tvorby či spolutvorby vkusu . Tieto dve roviny sa skvele dopĺňajú a robia z pánskeho odievania nesmierne zaujímavú oblasť, ktorou je cibrenie vkusu – toho vlastného ako aj vkusu druhých. 

Toho vlastného, keď sa odev tvorí a toho druhých, keď ho nosíte a istej miere pôsobíte na okolie.

Zákazník pozerajúci na vzorkovník sa tak zamyslí a dodá: ,,Ak to správne chápem, ide skôr o formu ako o obsah”… a to už je téma na budúci  týždeň.

 

Páčil sa vám tento článok? Zdieľajte ho na facebooku.

Zdieľať