Nachádzate sa tu

Dve prsia, dva rady gombíkov

30.9.2015
Po niekoľkých pozastaveniach sa nad jednoradovým blejzrom sa dnešný obedný rozhovor ubral ku jeho dvojradovej verzii, na ktorej aktuálne pracujeme. Tá je v zásade mužnejšia, lebo je vojenskejšia, pôvodne vychádzajúca z námorníckej uniformy, ako už vieme.

Pri úvahách nad otázkou jednoradového vs. dvojradového saka všeobecne platí, že dvojradovosť znamená väčšia, a teda „mužnejšia“ hruď. Tým je táto alternatíva vhodnejšia pre štíhlejších, či vyslovene chudých mužov. Pri ručnom šití na objednávku však na type postavy veľmi nezáleží, nakoľko odev sa dotvára do momentu, kým nepadne nositeľovi ako uliaty.  

Ide hlavne o optické rozšírenie, ktoré vzniká tak, že dvojradová hruď ukrýva preloženú látku pod klopami, ktorá hruď opticky zväčšuje. Preložená látka navyše aj viac zahreje. Niektorí elegáni radi diskutujú aj o tom, či je dvojradové elegantnejšie alebo formálnejšie. O tomto to podľa nás nie je. Odev je v prvom rade o účelnosti.  

Dvojradové sako je logicky lepším riešením do chladnejšieho počasia. Okrem toho je praktickejšie, pretože na rozdiel od jednoradového musí byť ušité tak, aby bolo po celý čas zapnuté. Ak si ho predsa len rozopnete, tá preložená extra látka vás veľmi rýchlo presvedčí, že ho treba zasa zapnúť. Hlavnými prednosťami dvojradového saka sú teda väčšia výhrevnosť a praktickosť. Dilema, či si rozopnúť sako alebo nie, odpadá.

Klasický anglický 2-radový blejzer má ako „default“ konfiguráciu gombíkov 6x3. Prvé číslo hovorí o celkovom počte gombíkov na hrudi, druhé, koľko z nich je funkčných. Pôvodná námornícka uniforma mala konfiguráciu 8x4, zapínali sa teda až štyri gombíky v rade nad sebou. Takýto tradíciou ovenčený blejzer dodnes nosieva napríklad následník britského trónu, princ Charles.

V našom prípade sme sa napokon rozhodli realizovať so zákazníkom konfiguráciu 6x3, je to idéalne spojenie tradície a moderného štýlu. O výsledok sa podelíme už čoskoro.

Na fotografii Sir Roger Moore ako James Bond vo filme The Man With the Golden Gun v dvojradovom námorníckom saku, konfigurácia gombíkov 6x3 (zdroj: thesuitsofjamesbond.com)

Páčil sa vám tento článok? Zdieľajte ho na facebooku.

Zdieľať