Nachádzate sa tu

Elegantné a predsa vzdušné

5.8.2015
Leto sa vracia v druhej vlne a s ním aj otázky elegantného oblečenia. V salóne aktívne riešime túto tému na dennej báze v rámci debát so zákazníkmi. Dnes sa tak rozhovoríme o nohaviciach, ktoré sú predurčené k tomu, aby požiadavkám tohto počasia vyhoveli.

Jednou z veľkých výhod bispouk je variabilita. V rámci nej môžeme byť úplne kreatívni, pričom mantinely sú dané len rešpektovaním vlastností látky a spracovania pre ručné šitie. Aký to má ale praktický význam? Ručným švom sa dosiahne vyššia pevnosť a ohybnosť, je teda lepšie použiť pevnejšiu, hrubšiu látku a to aj napriek aktuálnym vysokým horúčavám. Ako už iste viete, iba samotná hrúbka látky nie je smerodajný faktor.

Nohavice tak budú síce hrubšie, ale môžu byť napríklad kratšie. Výrazne kratšie. Až nad členky. Členky budú vystavené na prípadný obdiv v kontraste s hrubším, huňatejším povrchov flanelových nohavíc. Samozrejme, len pokiaľ to stav členkov a komfort nositeľa s týmto variantom umožňuje. Skracovanie nohavíc je síce už niekoľko sezón v takzvanom „trende“, ale nám ide skôr o hru s dĺžkou odevu: keďže sú nohavice kratšie, aj vrchná časť odevu by mala byť primerane kratšia.

Aby z podkolienok nebolo vidno to čo nemá byť a aby pokožka v teple dýchala, ideálne je použiť tzv. neviditeľné ponožky, a členky úplne odhaliť. Isteže, je to proti pravidlám, ale ten, kto ich dobre pozná a chápe ich význam, si ich môže dovoliť porušiť. Najmä, ak k tomu okolitá teplota priam vyzýva...  

Na rozdiel od mužskej hrude, zdravý členok je veľmi elegantná časť tela. Preto jeho ukazovanie je považované za menej vulgárne (menej vyzývavé) ako odhaľovať hruď. Navyše, vďaka klasickým dlhým nohaviciam nie sú ľudia zvyknutí pozerať sa vám na členky. Aby vaše nahé členky priveľmi nekričali, obklopíme ich veľmi tradičnou, priam „staromódnou“ látkou, ideálne flanelom.

Pri teplotách nad 30 či 35 stupňov si so skracovaním nohavíc už lámať hlavu netreba a rovno použiť šortky.  Muži vždy radi nosili a nosia šortky, lebo sú veľmi pohodlné. Oblekové šortky či sivé flanelové alebo fresco šortky sú navyše veľmi elegantné. Takmer ako klasické nohavice. Akurát ponúkajú omnoho vyšší komfort aj vo vysokom teple. Rozhodujúca je opäť látka. Svetlejšie sivá česaná obleková vlna z merino oviec v suchej povrchovej úprave (úplne matná) sa javí ako ideálny materiál. Matný sivý povrch pôsobí profesionálne, pritom aj odráža slnečné lúče. Denný pracovný odev by nemal vzbudzovať pozornosť ligotavým povrchom. Sivý oblek znamená profesionalitu a triezvosť.

A na záver malý tip na pleť od divadelnej maskérky, nakoľko ligotať by sa nemala ani pokožka. Ak je v lete vlhká a mastnejšia, je vhodné posypať jemne navoňanou mastencovou múčkou. V obchode ju asi nájdete pod anglickým názvom talcum powder, zrejme v oddelení kojeneckých potrieb. V dospelom mužskom prevedení by mala byť s vôňou santalového dreva.      

Foto: Stredne sivé flanelovo-kašmírové nohavice Maximilián Mucska Tailors, trojdierkové šnurovačky z archívnej teľaciny farby volskej krvi (plne dierkované budapeštianske derby s výrezom do V), pôvodný zvršok od viedenského majstra s podošvou spojil a výsledne realizoval Marek Pažitný.

Páčil sa vám tento článok? Zdieľajte ho na facebooku.

Zdieľať