Nachádzate sa tu

Mužský odev je myšlienka

16.9.2015
...alebo prečo je dobré poznať odevné dejiny a vedieť kombinovať.

V dnešnej epizóde Vám priblížime jeden z našich posledných výtvorov. Je to u našich klientov naďalej, ak nie čoraz viac, obľúbené námornícke sako (blejzer). Hoci ide o čistý kultúrny import z Anglicka či zo Spojených štátov, jeho popularita u nás je úplne na mieste. Ako sme už písali, je mimoriadne všestranný a priam stvorený na rozvíjanie elegantných, teda inteligentných kombinácií. Keďže má starý, výrazne „predoblekový“ rodokmeň, súčasne nám umožňuje ukotviť sa v dejinách. Ako mnohé iné činnosti, aj odievanie je samozrejme hra, jej kvalita však závisí od myšlienok, ktoré do nej vložíme. Výsledný odev bude pôsobiť presvedčivo, ak pri jeho tvorbe vychádzame z myšlienok, ktorých kombinácie budú dávať zmysel a charakter.

Na ukážku si vezmime neoblekové sako z česanej vlny v odtieni námorníckej modrej (alebo kratšie worsted navy blazer). Zrodil sa nedávno u nás v ateliéry, sme naň veľmi hrdí a veľmi sa nám páči.  Látka je česaný flanel v mimoriadne vydarenom odtieni sýtej námorníckej modrej (rich navy blue), o ideálnej hmotnosti 340 g.

Ako ozdobu krku sme zvolili kravatu v takmer rovnakom odtieni tmavej sýtej námorníckej. Od saka sa odlišuje len povrchom, keďže nie je tkaná, ale pletená. Takýto rozdiel by bolo vidno len úplne zblízka, kravata má preto navyše jasnočervené prúžky. Tie sú však vodorovné, čím sa pohrávajú s klasickými diagonálnymi prúžkami, tradične nosenými k blejzru v „ortodoxnej“ verzii (ako už vieme, blejzer sa historicky vyvinul z námorníckej uniformy a diagonálne prúžky sú pôvodné prúžky rôznych vojenských plukov, tzv. regimental stripes).

Hravejšiu kravatu na hrudi následne „umravňujú“ gombíky, ktoré sa zasa vyložene tradičné: pozlátené s vysokým leskom a námorníckym motívom kotvy. Aby sa predsa len neleskli príliš, vnútro gombíka je čierne, emajlové. Košeľa je v najsvetlejšom odtieni modrej. Biela by bola pri sýtosti farby saka príliš kontrastná, naviac košeľa v modrom odtieni je vždy vhodnejšia ako na denné (nie večerné) nosenie, tak rovnako je zhovievavejšia k farbe pleti (veľmi bledé typy ešte viac vybieli).

Takto je to takmer kompletné. Do náprsného vrecka saka sme však v anglickom štýle, teda bez nejakého veľkého skladania, zasunuli či doslova skôr natlačili rozmernejšiu vreckovku. Hodvábna by bola príliš lesklá, ale táto je nádherne matná ľanová, s dostatočne veľkým pravidelným geometrickým vzorom. Nohavice síce chýbajú, ale keďže sako je flanelové, ideálne by boli svetlo až strednesivé, hladko česané s výraznejšou väzbou (rybia kosť, fresco, žraločia koža).

Všimnite si, že zdanlivo nadbytočná vreckovka celý odev vlastne myšlienkovo ukotvuje. Hlavne tým, že obsahuje dva odtiene modrej, ktoré inde na odeve nenájdete. To by však na ukotvenie nestačilo. Na skutočné ukotvenie je potrebný ešte ten úplne iný, veľký dekoratívny geometrický vzor. Menší vzor – malé bodky, úzky kontrastný okraj a pod. – by túto úlohu nesplnil a vreckovka by pôsobila len dekoratívne.

Tento detail tak možno nazvať „myšlienkovým ukotvením“, alebo zavŕšením (toho myšlienkového procesu). Je to niečo ako základ, bez ktorého by to nefungovalo. A to platí, lebo bez vreckovky by to bol úplne iný odev.           

Páčil sa vám tento článok? Zdieľajte ho na facebooku.

Zdieľať