Nachádzate sa tu

Obsah nad formou

17.6.2015
Minulý týždeň sme sa rozprávali o cibrení vkusu. A práve táto debata nás nenápadne doviedla k dnešnej téme, keď sme sa začali v našom salóne spoločne rozprávať o dôležitosti formy. K čomu sme dospeli?

Znie to možno ako paradox, no kvalitný oblek musí mať predovšetkým kvalitný obsah. Látku, ktorú si vyberiete, utká niekto iný. Našou úlohou je dať tejto látke obsah, dušu. Aj pri takom letnom ľanovom saku s minimálnou vnútornou výplňou je vypracovanie švov a podšitia vo vnútri odevu viditeľné.

Nech je látka akákoľvek kvalitná, jej výsledný tvar závisí od toho, ako ju krajčír vypracuje. Formálny oblek, ako základ denného elegantného mužského odevu, je najmä o tom, čo na prvý pohľad nie je viditeľné, to čo je vo vnútri – jeho obsah. Ten sa ukrýva pod zväčša lesklým materiálom, ktorý si môžete všimnúť na vnútornej strane saka. No úlohou tohto materiálu je chrániť ručné vnútorné vypracovanie a súčasne napríklad pomôcť nositeľovi ľahšie „naskočiť" do rukávov. Tu sa preto často používa osobitná podšívka.

Najzložitejšie je vypracovanie hrude, kde sa používa niekoľko vrstiev vnútorného materiálu rôznej hrúbky a tuhosti, takzvaného plátna. Je to látka z konskej hrivy či chvosta (haircloth) a mäkkej flanelky. Tá sa k látke prichytáva ručným stehovaním – to je ten hlavný dôvod, prečo na nositeľovi sako pracuje a drží si tvar aj po rokoch. Ručne sa samozrejme stehujú klopy, ktoré majú zásadný vplyv na výraz a vyznenie saka. Keď nositeľ stojít, musia pevne sedieť, nelámať sa a nevytvárať nepekné tvary. Klopy, teda fazóna saka, sa preto spravidla robievajú o niečo širšie v porovnaní s trendami alebo konfekčnými odevmi. Širšie klopy, ktoré pevne držia tvar, totiž lepšie vytvoria hladkú líniu hornej časti saka, kým konštrukcia samotnej hrude je mierne vypuklejšia a voľnejšia. Hruď saka je trojrozmerný „útvar“, ktorý potrebuje pracovať a hýbať sa. Podobne ako klopy, ďalším kľúčovým prvkom línie saka je golier, do ktorého klopy vyúsťujú. Jeho ručné vypracovanie stehovaním zaručuje, že bude mäkko dosadať na krk, a tvoriť tak jednoliatu optickú líniu.

Toto sú stručne danosti, ktoré tvoria „objektívny“ základ elegantnej línie saka. A týmto momentom sa otvára široký priestor na ich individuálne doladenie tak, aby dotvorili osobnosť samotného nositeľa.

Nápadmi našich zákazníkov.

Páčil sa vám tento článok? Zdieľajte ho na facebooku.

Zdieľať