Nachádzate sa tu

S kabátom počas celého zimného obdobia

13.2.2017

Ikeď sme sa už ocitli v polovici zimného obdobia, radi by sme Vám, drahí nadšenci pánskej elegancie, podali niekoľko informácií o typickom zimnom odeve, ktorý má svoje miesto, alebo by mal mať u každého gentlemana. Hoci najčastejším odevom, ktorý si u nás objednávajú zákazníci, je pánsky oblek, zrejme najvhodnejším odevom na veľmi kvalitné zákazkové šitie je zimný kabát tzv. zimník. V prospech takéhoto tvrdenia hovorí viacero vecí. V prvom rade, zimný kabát je čisto zimná záležitosť, v našich podmienkach sa nosí maximálne tri-štyri mesiace do roka.  Jednosezónne nosenie umožňuje, aby zimník vydržal čo najdlhšie. Počas tej jednej sezóny ho netreba až tak šetriť ako oblek, a znesie aj každodenné nosenie (stačí, keď si oddýchne cez víkend). Ak je dostatočne kvalitne ušitý z primeranej látky, tak pri povedzme 40-50 noseniach za rok a primeranej starostlivosti by kabát mal vydržať aspoň dvadsať rokov.

Hovorí sa, že prvý dva-tri obleky by mal mať muž sivé. Iste, je to dané ich najväčšou všestrannosťou.  Z rovnakého dôvodu by prvý kabát mal byť tmavomodrý. Maximálna všestrannosť tejto farby sa prejaví nielen s tými sivými oblekmi, ale rovnako aj bez nich. Bez obleku pod ním sa tmavomodrý zimník dá krásne nosiť prakticky so všetkými farbami nohavíc, najmä tými, ktoré poskytujú žiaduci kontrast: so svetlejšími béžovými, krémovými či tmavozelenými. Ak zachováme jednoduchosť a nadčasovosť, lepšie vynikne elegancia strihu a individualitu vystihnú funkčné detaily.

 Veľkou výhodou strihu na objednávku je možnosť urobiť kabát tak, aby sa dal nosiť tak s oblekom či sakom, ako aj bez obleku, so svetrom či rolákom. Ak je určený len na nosenie na obleku, zadná časť bude čistá a splývavá. Na nosenie bez saka volíme úpravu chrbta dvojitým obráteným plisovaním s polovičným opaskom (t.j. len vzadu, vpredu bez). To umožní potrebne zúžiť siluetu, keď pod kabátom nie je odev s vnútornou štruktúrou na pleciach, hrudi a rukávoch, ale len sveter.

Na fotografiách je kabát určený len alebo primárne na nosenie na obleku. Je to ten najklasickejší variant: s jednoradovým zapínaním a padajúcimi klopami (=jednoradovou fazónou). Zapína sa na tri gombíky, teda vyššie, aby lepšie chránil pred zimou. Vrecká si výpustkové bez záklopiek, aby nezavadzali nositeľovi, keď si v nich bude chrániť ruky pred chladom, plus jedno menšie na drobné ploché predmety. Dĺžka je klasicky vyvážená, čo dnes značí po kolená – v tridsiatych rokov by to bol skôr krátky kabátik. Látkou je tmavomodrá kabátový tkanina zo zväzku Cashmere Overcoating od Harrisons of Edinburgh. Tvorí ju zmes anglickej vlny a škótskeho kašmíru (20%), ktorý je o poznanie pevnejší ako kašmír tkaný v talianskych tkáčovniach (napr. Loro Piana). Tkaný kašmír je výrazne ľahší a pritom oveľa výhrevnejší ako tkanina z ovčej vlny, výsledná zmes je tak ľahšia a pritom hrejivejšia ako z čistej vlny.

Ako sme už uviedli, takýto kabát sa dá nosiť tak z oblekom ako aj bez neho. Pre pravidelných nositeľov oblekov je však zrejme najčistejším a najpraktickejším riešením predsa len mať kabáty dva. Ten druhý, určený primárne na nosenie nad pleteniny, si ukážeme na budúce.  

Páčil sa vám tento článok? Zdieľajte ho na facebooku.

Zdieľať