Nachádzate sa tu

Uniforma do super horúčav

12.8.2015
37°C. Nechce sa nám ani rozprávať. Tak sme radšej po tichu navrhli outfit, ktorý pomôže.

„Pri teplotách nad 30 či 35 stupňov si so skracovaním nohavíc už lámať hlavu netreba a rovno použiť šortky...“ Táto veta z minulej epizódy platí u nás už dlhšie, žiaľ či našťastie, ako pre koho. Keďže mužský oblek by mal žiť  a nie byť len nudnou rutinou v niektorých kanceláriách aj v takomto radikálne horúcom lete, krajčírsky prirodzeným riešením, rovnako radikálnym, môže byť napríklad oblek vo forme šortky a vesta.

Že na sako je proste prihorúco, netreba hádam zdôrazňovať. Napokon sako nie je historicky nič iné, len kratší kabát (veď aj krajčíri na londýnskej Saville Row sako tradične nazývajú „coat“ a tí, čo ho robia sú „coatmakers“, nie „jacketmakers“). A v púštne horúcom lete predsa nebudeme nosiť kabát.

Priekopníkom šortkového obleku je dnes už slávny newyorský odevný návrhár Thom Browne. Pred asi dekádou zrevolucionizoval siluetu mužského obleku (nohavice nad členky, sako extrémne skrátené, a to všetko úzke, veľmi úzke). Po počiatočnom údive či zdesení nasledovalo očarenie a kopírovanie na globálnej odevnej scéne a to až do takej miery, že dnes medzi konfekciou pomaly nenájdeme sako zakrývajúce celé pozadie, ako to vyžaduje tradičná anglická škola.

Zaujímavé je, že takáto radikálne krátka silueta najlepšie vynikne či pôsobí pri použití tých najkonzervatívnejších látok: teda sivá, sivá a opäť sivá. Čokoľvek výraznejšie či vybočujúce zo „sivého priemeru“ (áno, vtip je zamýšľaný!) by pri natoľko radikálne skrátenom strihu pôsobilo prehnane. Jednoduchosť sivej si však vyžaduje použiť primerane (a teda veľmi) kvalitný materiál.

Je to akási hra paradoxov, preto pôvabná a vtipne hravá: ultra-konzervatívno-seriózna sivá látka v kombinácii s priam avantgardným strihom. V skutočnosti je to jednoduché. Precízne spracované šortky s rázporkovým zakončením pre voľnosť na stehnách (a to vyššie nad kolenami!), k tomu vesta nahrádzajúca sako. Oveľa vzdušnejšia, lebo je bez podšitia a bez rukávov. Keďže už z princípu je viac „na telo“ ako sako, všimnite si ako vzorne a s ľahkosťou formuje postavu, opticky ju predlžujúc vo vertikálnej línii.  Už len vysúkať rukávy na košeli a hneď sa lepšie pracuje...

Áno, toto môže byť pracovný odev...

V sparnom, nekonečnom lete. 

Na fotografii jednoradová vesta s klopami a šortky so zaťahovacím opaskom vzadu (súčasť obleku) z hladko česanej svetlosivej merino vlny (Heilemann Super 120), blankytne modrá bavlnená košeľa s vytvrdeným zaobleným golierom, všetko ručne šité na objednávku Maximilián Mucska Tailors, stredne sivá pletená bavlnená viazanka, H. Boss, ručne šité bordové poltopánky s otvoreným šnurovaním a úplným ozdobným dierkovaním (Full Brogue Budapester Derby) zo zákazkovej tvorby Mareka Pažitného

Páčil sa vám tento článok? Zdieľajte ho na facebooku.

Zdieľať