Nachádzate sa tu

Vyťahujeme oponu, prichádza Priznanie.

4.6.2015
Obleky (len) na mieru? To u nás nenájdete. Ak práve čítate tieto riadky, objavili ste digitálny svet Maximiliána Mucsku – Príbehy z ateliéru. Je to miesto, na ktorom Vás odteraz budeme každú stredu informovať krátkym čítaním o dianí v salóne Mucska, o nových trendoch, priblížime Vám aktuálne rozpracované diela, rozhovoríme sa viac o materiáloch a budeme sa hlbšie venovať svetu najvyššej pánskej módy. Dovoľte nám tak uvítať Vás na našom novom blogu. Pohodlne sa usaďte, digitálne divadlo Maximiliána Mucsku vyťahuje oponu prvému dejstvu a Vy ste práve pri tom. Naša prvá epizóda nesie názov Priznanie.

Áno, priznávame sa. Nešijeme na mieru. Poslednú dobu pozorujeme zvyšujúci sa záujem o obleky „na mieru“ a často dostávame túto otázku aj u nás v salóne. Bohužiaľ, ak si chcete dať ušiť pánsky odev (len) „na mieru“, zrejme nie ste na správnom mieste. „Zrejme“ preto, lebo tento pojem sa dnes pomerne často používa (zneužíva), hoci jeho technický význam nie je celkom jasný. Skutočnosť je však taká, že v našom salóne sa denne venujeme šitiu odevov na objednávku či, ako sa dodnes (nespisovne) hovorí, na zakázku.

Šitie na objednávku je presne to isté, čomu sa medzinárodne vraví „bespoke tailoring“. Kým pri takzvanom šití na mieru Vás zmerajú a následne podľa meraní (iba) upravia už vytvorenú predlohu strihu, šitie na objednávku je o niečom výrazne inom. Je to o umení vytvoriť technicky najpresnejší strih. Ako?

Anglické slovo „bespoke“ veľmi dobre vystihuje, čo je obsahom šitia na objednávku. Bespoke (bispouk) je starý, dnes už zastaraný výraz, ktorý doslova značí hovoriť, debatovať o niečom. Prídete ku krajčírovi, a podiskutujete, pohovoríte si s ním o tom, aký odev by ste si chceli dať ušiť. Teda si ho objednáte.

Z tejto podstaty vyplývajú aj dnešné zásady šitia na objednávku, ako ich vyznávajú a uplatňujú renomované krajčírske salóny. Impulz, ktorý vyšiel z londýnskej Saville Row na prelome 19. a 20. storočia, teda prevažne ručné šitie tam, kde je to pre výsledok rozhodujúce. Hlavné zásady mužského šitia na objednávku (bespoke tailoring) možno zhrnúť v nasledovných troch bodoch:

  • Ručné vnútorné vypracovanie, „výstuže“ odevu: toto je kľúčový, rozhodujúci prvok najmä pri najzložitejšom odeve – saku
  • Zákazník sa stáva spolutvorcom odevu, potreba minimálne troch skúšok pri novom zákazníkovi (každá je totiž zameraná na inú fázu šitia)
  • Na základe individuálneho merania vytvorenie papierového modelu (čiže predsa objednávka na mieru...), jedinečného pre danú osobu, z ktorého sa bude strihať látka a šiť odev

 

O jednotlivých bodoch a konkrétnych odevoch, ktoré tvoríme pre našich zákazníkov (a v tandeme s nimi, ako spolutvorcami) sa rozhovoríme podrobne v nasledovných epizódach. Dnes je to veľmi stručný úvod do sveta dvoch významných pojmov pánskej módy, ktorý nás stavia pred priznanie, že jeden z nich u nás nenájdete. No nechceme a zrejme vy tiež nie, aby sme šili horúcou ihlou...

Baví nás tvoriť umenie, baví nás vidieť zákazníka spokojného odchádzať a s úsmevom sa vracať. A tak sa chceme podeliť o tieto momenty a atmosféru z nášho salóna. Chceme Vám priniesť široký pohľad na krásnu a bohatú oblasť krajčírskej tvorby, ktorá stavia na tradíciou a nosením overených zásadách, pričom je súčasne otvorená myšlienkam zákazníkov ako spolutvorcov. Tomuto širokému a otvorenému konceptu tvorby sa venujeme z mnohokrát overeného presvedčenia, že jednoducho prináša najlepšie výsledky. Preto nás poteší, ak Vás naše Príbehy z ateliéru zaujmú a každú stredu si nájdete na tomto mieste krátke čerstvé čítanie na odreagovanie pracovného stresu. Ďakujeme za pozornosť a tešíme sa opäť o týždeň. V hlavných úlohách salón Maximilián Mucska a vážení zákazníci.

Páčil sa vám tento článok? Zdieľajte ho na facebooku.

Zdieľať