Nachádzate sa tu

Žaket ako najelegantnejší odev. A nevesta s vlečkou.

9.9.2015
Svadobné obdobie ide do finále a tak aj náš ateliér žije svadobnými témami. V dnešnom nahliadnutí ku nám sa bližšie pozrieme na minule spomínaný žaket. Hoci je žaket najelegantnejší svadobný odev, v našich svadobných sieňach a chrámoch ho vídame poskromne. Je to škoda, lebo práve svadobný žaket je z krajčírskeho hľadiska azda najvďačnejší slávnostný mužský odev, keďže jeho vyhotovenie je oveľa náročnejšie ako pri bežnom obleku.

Ponúka totiž najširší repertoár prvkov, ktoré možno použiť a pritom sa nespreneveriť dobrému vkusu. Striktne vzaté, žaket je vlastne kabát, ktorý pripomína sako len po driek, keďže odtiaľ prudko ustupuje, obopínajúc boky, do dozadu splývajúcich tzv. šosov. Takýmto dramatickým vykrojením možno dosiahnuť obopnutie tela, ktoré bežný oblek nedokáže. Preto mu aj anglickí krajčíri hovoria „body coat“.

Ako všetky výtvory z krajčírskeho Anglicka, žaket nie je nijaký luxus, ale ideálna forma na rozvinutie pánskeho krajčírskeho umenia, pri ktorom vo zvýšenej miere platia všetky zásady, o ktorých sme tu už hovorili.  Látka musí byť hrubá a dostatočne ťažká, lebo len dostatočne ťažká látka dokáže vyformovať a obopnúť postavu (teda aspoň tú silnejšiu, mužskú). Čerpať môžeme napríklad od nášho dodávateľa látok Harrisons, ktorý má osobitnú sériu venovanú slávnostným látkam na žakety, smokingy a fraky (PB Universal, 475-620 g).

Keďže svadobný žaket je denný odev, nemalo by na ňom byť nič čierne. Kabát je ideálne antracitový (charcoal) alebo tmavosivý, s veľmi malým vzorom tkania (rybia kosť, barathea), badateľným len zblízka. Vesta podeň môže byť v akomkoľvek odtieni sivej, podstatné je, že len okrajom vykúka tak zospodu, ako aj zvrchu kabáta. S výnimkou dlhonohých pánov bude čo najkratšia, aby opticky predlžovala nohy. Ďalším predlžujúcim činiteľom sú nohavice, ktoré na tento účel používajú veľmi výrazné prúžky, umocňujúce optické pôsobenie do výšky. Ako echo prúžkov na nohaviciach je vhodné použiť aj prúžkovanú košeľu, avšak len na jej tele, rukávoch a manžetách. Golier by mal byť čisto biely.

Pre praktických ľudí máme pomerne zlú správu: žaket je tradičný odev a bez pokrývky hlavy nie je úplný. Bez hodvábneho alebo aspoň plsteného cylindra to proste nejde. Nemusíte ho pritom mať na hlave, stačí, aby ho ženích či družba dôstojne držal v ruke.

Ak by ste si chceli nechať vyhotoviť žaket, veľmi radi vám s tým pomôžeme. Ale má to jeden háčik. Vaša nevesta musí mať šaty s vlečkou. V opačnom prípade by ste ju v ručne šitom žakete na objednávku zrejme zatienili, čo je samozrejme neprípustné.

Žaket teda pre ženícha, len ak má nevestu s vlečkou.   

Na fotografii historická ukážka nádherne realizovaného žaketového ansámblu, kabát so špicatými klopami, grogrénovým lemovaním fazónky, náprsného vrecka a dvojitých preklopených manžiet, zapínanie bez gombíkovej dierky „gombíkovým spojom“ tzv. link closure  (zdroj: Cutter and Tailor: A Guide to Wedding Attire)

Páčil sa vám tento článok? Zdieľajte ho na facebooku.

Zdieľať